Nacismus aneb lidská etika

16. března 2007 v 12:59 | Merendiz |  Články - Ochrana zvířat
Nacismus aneb lidská etika
"Listina základních práv a svobod
Oddíl první
článek 5 - Každý je způsobilý mít práva
článek 6
1)Každý má právo na život.Lidský život
je hoden ochrany již před narozením
2)Nikdo nesmí být zbaven života
..."
Vztahuje se přikázání "nezabiješ" jen na jeden živočišný druh?
Vztahuje se etika jen na lidi?
Kdo určuje morální hodnoty ? Není zvláštní , že právo na život má jen jeden živočišný druh a náhodou ten, který tato práva vymýšlí ? Proč je lidský život hodnotnější než život jakéhokoliv jiného tvora na planetě Zemi ? Kvůli intelektu ? Když pomineme skutečnost,že termín inteligence je v našem lidském pojmutí velice jednostranný a přizpůsobený myšlenkovým pochodům právě jen člověka,pak stále stojíme před otázkou,zda tedy Newton měl větší právo na život než malý školák,poněvadž byl myšlenkově "dál".
Delfín je určitě chytřejší než kojenec či duševně nemocný člověk a přesto má dle lidských měřítek menší hodnotu.. Intelektem to tedy nebude .Tak snad schopností komunikace ? Opět velmi relativní pojem,poněvadž za právoplatnou komunikaci považujeme jen tu svoji.Ale i v tomto ohledu dáváme přednost autistovi, duševně nemocnému člověku před primátem,který se dokáže naučit naší znakovou řeč.
Takže ani komunikační dovednosti nemohou obstát v tvorbě měřítka práva na život.
Je snad tedy stěžejním aspektem jen vnější podoba jedince nebo jeho síla (v našem případě síla organizovanosti) ? Kult silnějšího ...- filozofie nacismu.
Kolik v minulosti vytrpěli Indiáni , černošská populace či Židé jen proto , že jinak vypadali a že se nedokázali ubránit ." Ve vztahu ke zvířatům jsou všichni lidé nacisté" , jak jednou napsal velký myslitel I.B. Singer .
Nejde přeci o rozdíly ,ale o to , co nás spojuje . Všechny bytosti,rostliny nevyjímaje, umí trpět , umí milovat , umí žít .
Naší "záchranou" je,že ostatní bytosti jsou vpodstatě neagresivní,podstupují potupu,život v otroctví,strašlivou smrt...atd.A přesto nás respektují.Neumím to správně popsat.Ale když se podívám do očí jakéhokoliv zvířete,vidím v nich tak neuvěřitelnou hloubku a tolik lásky,utrpení,divokosti,někdy rezignovanosti,ale nikdy ne nenávisti.
Ano,my lidé jsme opravdu vyjímeční - vyjímeční schopností nenávisti,pravého zla.
Každý člověk je zodpovědný jak za svůj život , tak i za životy jiných . I těch s jejichž mrtvými těly se setkává na svém talíři,jejichž kůži a kožíšky si obléká...
Každý se může rozhodnout , jak moc chce vyčerpávat planetu , rostliny,zvířata i lidi .
Dva hektary půdy uživí jednoho "normálního" člověka , čtrnáct vegetariánů a nebo padesát veganů .
I jeden člověk zmůže hodně . Hodně ulehčit nebo hodně
přitížit .A to jsem uvedla jen příklad stravování.
Život je sám o sobě krásný a patří všem .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama